• Головна
  • Проекти
  • Рада ООН з прав людини ухвалила чергову резолюцію про боротьбу проти дифамації релігій та засудила ісламофобію...

Рада ООН з прав людини ухвалила чергову резолюцію про боротьбу проти дифамації релігій та засудила ісламофобію

06.04.2010, 10:41
Рада з прав людини при ООН за ініціативою держав-членів Організації Ісламської конференції 25 березня ухвалила чергову резолюцію «Боротьба проти дифамації релігій».

ЖЕНЕВА-ВАШИНГТОН – Рада з прав людини при ООН за ініціативою держав-членів Організації Ісламської конференції 25 березня ухвалила чергову резолюцію «Боротьба проти дифамації релігій». У документі засуджується запроваджена у Швейцарії заборона на будівництво нових мінаретів і підкреслюється, що такий підхід є проявом ісламофобії.

Разом з цим таку позицію і зміст самої резолюції критикує Комісія США з міжнародної релігійної свободи, повідомляє Інститут релігійної свободи.

В ході своєї 13-ї сесії, яка 1 – 26 березня проходила в Женеві, члени Ради з прав людини при ООН звернули увагу на випадки свідомого формування стереотипів про релігії в засобах масової інформації. Вони висловили глибоку стурбованість з приводу того, що іслам часто і помилково асоціюється з порушеннями прав людини і тероризмом.

У тексті резолюції підкреслюється, що заходи, подібні до заборони будівництва нових мінаретів у Швейцарії, можуть лише породити дискримінацію, екстремізм і спотворені уявлення, які здатні викликати поляризацію суспільства з непередбачуваними наслідками.

"Рада з прав людини з глибокою стурбованістю відзначає активізацію після трагічних подій 11 вересня 2001 року загальної кампанії по дифамації релігій і підбурювання до релігійної ненависті в цілому, в тому числі профілювання мусульманських меншин за етнічними та релігійними ознаками", – наголошується в ухваленій резолюції.

У зв'язку з цим у документі засуджується прийняття в низці країн законів або адміністративних заходів, спрямованих на здійснення контролю за мусульманськими меншинами, що стигматизує їх і узаконює дискримінацію. У ньому висловлюється прикрість з приводу використання засобів масової інформації, включаючи Інтернет, для підбурювання до актів насильства, ксенофобії і пов'язаної з ними нетерпимості, а також для знущання над релігійними образами і символами.

Автори резолюції підкреслили, що "тероризм не може і не повинен асоціюватися з будь-якою релігією, національністю, цивілізацією або етнічною групою".

Проте вже 26 березня згадана резолюція була розкритикована Комісією США з міжнародної релігійної свободи (USCIRF). Разом із розчаруванням з приводу ухвалення даного документа, Комісія США відзначила рекордне зниження підтримки в Раді з прав людини при ООН подібного роду декларацій, які закликають країни заборонити так звану "дифамацію релігій" (розповсюдження відомостей, що ганьблять ту чи іншу релігію – ІРС).

У прес-релізі USCIRF у якості позитивної тенденції був відзначений той факт, що вже п'ятий раз підряд з 2008 року кількість країн, які проголосували "проти" і утрималися, перевершувала голоси на підтримку резолюцій з даної проблематики.

Як приклад, Комісія США звернула увагу на те, що цьогорічну резолюцію «Боротьба проти дифамації релігій» Рада з прав людини затвердила 20 голосами при тому, що 17 держав висловилися "проти" і 8 утрималися. У порівнянні з голосуванням минулого року Комісія США констатує істотне зниження підтримки з боку світової спільноти ініціатив у сфері боротьби з дифамацією релігії.

"Втішно, що все більше країн визнають небезпечний характер цих резолюцій, які спрямовані на створення глобального законодавства про богохульство подібно до того, яке зараз затверджено на національному рівні в Пакистані, Ірані та Єгипті. Проте ці норми зазвичай використовуються задля утисків релігійних меншин і політичних дисидентів", – заявив голова Комісії США Леонард Лео.

На його думку, справжнім об'єктом міжнародного права в галузі прав людини є особистість, а не окремі релігії або групи. З цієї причини концепція "боротьби з дифамацією релігій" є надмірно розпливчатою і, отже, несе загрозу зловживань при її застосуванні, вважає пан Лео.

"До певної міри існують проблеми з ненависними висловлюваннями по відношенню до релігії, але з ними найкраще боротися шляхом просвітництва та вжиття інших заходів, спрямованих на заохочення поваги до прав кожної людини", – підкреслив голова Комісії США з міжнародної релігійної свободи.