Іконографія Богородиці

Іконографія Богородиці

21.10.2022, 09:00

Відомі та малознані ікони Богородиці на українських теренах

У цьому розділі ми будемо знайомитися з відомими та малознаними українськими іконами Богородиці, починаючи від історій та переказів про них, закінчуючи мистецьким аналізом типу та деталей ікони.

Розпочинаючи цей розділ, ми хотіли б звернути особливу увагу на унікальність та самобутність українського сакрального мистецтва, тим самим підсилюючи впевненість українців у культурній самодостатності свого народу. Слідуючи заповіту Тараса Шевченка “чужого навчайтесь, але свого не цурайтесь”, ми будемо намагатися проводити певні порівняльні аналізи українських пам’яток іконопису зі всесвітньо відомими творами мистецтва там, де це буде доречно. Як результат нашої праці хочемо отримати історично та мистецько систематизовані дані про відомі та малознані українські ікони Богородиці, кожній з яких буде присвячена окрема стаття.

Зауважимо лиш, що популярність богородичних ікон в Україні зумовлена особливим шануванням Марії на наших теренах ще з часів Хрещення України-Русі. Нагадаємо, що найдавніші дотепер збережені храми України присвячені Успінню Богородиці (Києво-Печерська, Унівська, Почаївська Свято-Успенські лаври, княжий собор Успіння Богородиці в Крилосі та інші), у часи лихоліть, нападів загарбників чи задля захисту від будь-якої небезпеки, довкола міст робили процесійні ходи з чудотворними іконами Богородиці, у козацький період особливо шанували Покров Пресвятої Богородиці. Діва Марія звеличена в українському фольклорі, народних піснях, які часто виконують у храмах на богородичні свята. Особливою формою молитви до Богородиці є акафісти, молебні, вервиці, дев’ятниці до богородичних ікон, маївки.