• Головна
  • Новини
  • В УПЦ КП не зовсім зрозуміли думку Варфоломія I щодо подолання розділення православ’я в Україні...

В УПЦ КП не зовсім зрозуміли думку Варфоломія I щодо подолання розділення православ’я в Україні

09.06.2010, 13:32
В УПЦ КП не зовсім зрозуміли думку Варфоломія I щодо подолання розділення православ’я в Україні - фото 1
Прес-служба УПЦ КП відреагувала на зустріч 8 червня у Стамбулі Президента України В. Януковича і Вселенського Патріарха Варфоломія.

patriarchate.jpgКИЇВ – Прес-служба УПЦ КП відреагувала на зустріч 8 червня у Стамбулі Президента України В. Януковича і Вселенського Патріарха Варфоломія. У Київському Патріархаті вдячні Вселенському Патріарху Варфоломію за його молитви про Україну та за єдність Української Церкви і сподіваються, що Константинопольська Матір-Церква продовжить не тільки молитовно, але й іншими способами, відповідно до взятого нею на себе тягаря першості у Православ’ї, діяти у напрямку подолання в Україні церковного розділення, спровокованого, як йдеться у заяві, неканонічними діями Московського Патріархату.

В УПЦ КП наголошують, що Київський Патріархат не відділявся від Православної Церкви, а відділився лише від Московського Патріархату та не визнає його зверхності над Українською Церквою. В УПЦ КП акцентують, що «й сам Константинопольський Патріархат у Томосі про автокефалію Православної Церкви в Польщі (1924 р.) зазначив, що приєднання Київської Митрополії до Московського Патріархату в 1686 р. «відбулося не за приписами канонічних правил», а тому є незаконним».

Для УПЦ КП не зовсім зрозумілою є думка, висловлена Патріархом Варфоломієм у словах «щоб всі наші браття, які відокремилися, повернулися до канонічної Церкви».

«Про що говорить Вселенський Патріарх? Чи Його Святість має на увазі повернення незаконно відокремленої Москвою Київської Митрополії до попереднього канонічного порядку і підпорядкування Константинопольському Престолу? У такому разі патріарші слова мають бути адресовані Московському Патріархату, який незаконно утримує за собою владу над Церквою в Україні. Очевидно, що Святійший Патріарх мав можливість донести цю позицію до Московського Патріарха Кирила під час недавнього візиту в Росію.

Можливо Його Святість має на увазі підпорядкування Київського Патріархату Московському? Але в такому разі ця думка не узгоджується з твердо відомою нам зі загаданого Томосу позицією Константинополя щодо неканонічності влади Москви над Українською Церквою.

Можливо Святіший Патріарх Варфоломій мав на увазі підпорядкування нашої єрархії, духовенства та віруючих його Престолу? Але ані єпископи Київського Патріархату, ані священики, ані миряни ніколи не відокремлювалися від Константинопольського Патріархату, бо не перебували під його владою. А те, що не відокремлювалося, не може і «повернутися до єдності». Якщо ж розглядати це питанні в історичному контексті, то Київська Митрополія всіма своїми силами тривалий час опиралася спробам Московських єрархів підпорядкувати її собі, та непорушно зберігала єдність з Константинопольським Престолом – аж до того часу, коли, до нашого загального суму, тогочасний Патріарх за  багаті дари і під тиском незаконно видав грамоту, на підставі якої Москва захопила владу над нашою Митрополією. Отже, з відомих нам слів Святішого Патріарха залишається незрозумілим, які конкретні шляхи подолання розділення Української Церкви він бачить, окрім гарячої молитви, яку ми теж поділяємо та підносимо до Престолу Божого», – наголошують в УПЦ КП.

В УПЦ КП сподіваються, що Патріарх Варфоломій мав на увазі повернення всіх православних в Україні до молитовного і євхаристичного єднання, яке є виявом повноти єдності Церкви. «Не з нашої волі ми не маємо такої повноти, але ми повсякчасно готові зробити все можливе і необхідне для того, щоби вона була відновлена. Проте ми твердо переконані, що подолання церковного розділення і підпорядкування однієї Церкви іншій – різні речі, і одне не можна підміняти іншим», – сказано у заяві УПЦ КП..

В УПЦ КП наголошують, що наполегливо і незмінно прагнуть до відновлення євхаристійого єднання з усіма Помісними Церквами – і сподіваються, що Вселенський Патріарх «по-батьківськи буде сприяти цій благій справі».

Що ж стосується участі Української держави та її Глави у подоланні існуючих міжцерковних суперечностей, то позиція Київського Патріархату викладена у листі Синоду на ім’я Віктора Януковича від 14 травня 2010 р.